# Chicago Hardware 11768 5 Plain Pattern Threaded Machinery Eye Bolt, 7/8-9, 2-1/4 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT50160
**MPN:** 11768 5
**Price:** $18.37 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-11768-5

## Features

- NO 9 plain pattern
- 1750 lb working load limit for 45° angular pu

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441117685 |
| Type | Plain Pattern Threaded |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Shank Type | Standard |
| Length (in) | 5.5 |
| Thread Size | 7/8 in - 9 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 2-1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 7,000 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1-11/16 in |
| Manufacturer Part Number | 11768 5 |
| Eye Outside Diameter (in) | 3-1/4 |

## Description

Chicago Hardware Machinery Eye Bolt, Plain Pattern Threaded, Imperial, 7/8-9 Thread, 2-1/4 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, 1-11/16 in ID Eye, 3-1/4 in OD Eye, UNC Thread, 5-1/2 in Overall Length, 7000 lb Working Load, Standard Shank.

Features

- NO 9 plain pattern

- 1750 lb working load limit for 45° angular pu
