# Chicago Hardware 11748 7 Plain Pattern Threaded Machinery Eye Bolt, 3/4-10, 2 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT50140
**MPN:** 11748 7
**Price:** $13.94 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-11748-7

## Features

- NO 8 plain pattern
- 1500 lb working load limit for 45° angular pu

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441117487 |
| Type | Plain Pattern Threaded |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Shank Type | Standard |
| Length (in) | 4.8125 |
| Thread Size | 3/4 in - 10 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 6,000 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1-1/2 in |
| Manufacturer Part Number | 11748 7 |
| Eye Outside Diameter (in) | 2-13/16 |

## Description

Chicago Hardware Machinery Eye Bolt, Plain Pattern Threaded, Imperial, 3/4-10 Thread, 2 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, 1-1/2 in ID Eye, 2-13/16 in OD Eye, UNC Thread, 4-13/16 in Overall Length, 6000 lb Working Load, Standard Shank.

Features

- NO 8 plain pattern

- 1500 lb working load limit for 45° angular pu
