# Chicago Hardware 11725 8 Plain Pattern Threaded Machinery Eye Bolt, 5/8-11, 1-3/4 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT50120
**MPN:** 11725 8
**Price:** $10.72 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-11725-8

## Features

- NO 7 plain pattern
- 1000 lb working load limit for 45° angular pu

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441117258 |
| Type | Plain Pattern Threaded |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Shank Type | Standard |
| Length (in) | 4.25 |
| Thread Size | 5/8 in - 11 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 1-3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 4,000 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1-3/8 in |
| Manufacturer Part Number | 11725 8 |
| Eye Outside Diameter (in) | 2-1/2 |

## Description

Chicago Hardware Machinery Eye Bolt, Plain Pattern Threaded, Imperial, 5/8-11 Thread, 1-3/4 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, 1-3/8 in ID Eye, 2-1/2 in OD Eye, UNC Thread, 4-1/4 in Overall Length, 4000 lb Working Load, Standard Shank.

Features

- NO 7 plain pattern

- 1000 lb working load limit for 45° angular pu
