# Chicago Hardware 11705 0 Plain Pattern Threaded Machinery Eye Bolt, 9/16-12, 1-5/8 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT50100
**MPN:** 11705 0
**Price:** $8.91 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-11705-0

## Features

- NO 6 plain pattern
- 750 lb working load limit for 45° angular pu

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441117050 |
| Type | Plain Pattern Threaded |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Shank Type | Standard |
| Length (in) | 3.9026 |
| Thread Size | 9/16 in - 12 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 1-5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 3,200 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1-9/32 in |
| Manufacturer Part Number | 11705 0 |
| Eye Outside Diameter (in) | 2-9/32 |

## Description

Chicago Hardware Machinery Eye Bolt, Plain Pattern Threaded, Imperial, 9/16-12 Thread, 1-5/8 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, 1-9/32 in ID Eye, 2-9/32 in OD Eye, UNC Thread, 3-29/32 in Overall Length, 3200 lb Working Load, Standard Shank.

Features

- NO 6 plain pattern

- 750 lb working load limit for 45° angular pu
