# Chicago Hardware 11685 5 Plain Pattern Threaded Machinery Eye Bolt, 1/2-13, 1-1/2 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT50080
**MPN:** 11685 5
**Price:** $6.80 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-11685-5

## Features

- NO 5 plain pattern
- 650 lb working load limit for 45° angular pu

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441116855 |
| Type | Plain Pattern Threaded |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Shank Type | Standard |
| Length (in) | 3.563 |
| Thread Size | 1/2 in - 13 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 2,600 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1-3/16 in |
| Manufacturer Part Number | 11685 5 |
| Eye Outside Diameter (in) | 2-1/16 |

## Description

Chicago Hardware Machinery Eye Bolt, Plain Pattern Threaded, Imperial, 1/2-13 Thread, 1-1/2 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, Self-Colored, 1-3/16 in ID Eye, 2-1/16 in OD Eye, UNC Thread, 3-9/16 in Overall Length, 2600 lb Working Load, Standard Shank.

Features

- NO 5 plain pattern

- 650 lb working load limit for 45° angular pu
