# Chicago Hardware 11605 3 Plain Pattern Threaded Machinery Eye Bolt, 1/4-20, 1 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT50000
**MPN:** 11605 3
**Price:** $4.45 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-11605-3

## Features

- NO 1 plain pattern
- 125 lb working load limit for 45° angular pu

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441116053 |
| Type | Plain Pattern Threaded |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Shank Type | Standard |
| Length (in) | 2.25 |
| Thread Size | 1/4 in - 20 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 500 |
| Eye Inside Diameter (in) | 3/4 in |
| Manufacturer Part Number | 11605 3 |
| Eye Outside Diameter (in) | 1-1/4 |

## Description

Chicago Hardware Machinery Eye Bolt, Plain Pattern Threaded, Imperial, 1/4-20 Thread, 1 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, Self-Colored, 3/4 in ID Eye, 1-1/4 in OD Eye, UNC Thread, 2-1/4 in Overall Length, 500 lb Working Load, Standard Shank.

Features

- NO 1 plain pattern

- 125 lb working load limit for 45° angular pu
