# Chicago Hardware 08554 0 Shoulder Pattern Eye Bolt, 1 in, 9 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel, Hot Dipped Galvanized

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT43325
**MPN:** 08554 0
**Price:** $54.84 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-08554-0

## Features

- Machine thread eye bolts are threaded national course before galvanizing and assembled with hex nuts tapped oversize
- Loads are based on a safety factor of 5 to 1
- When tested all eye bolts are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension
- 1-3/4 in outside shoulder
- 5/16 in Thick at shoulder

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441085540 |
| Type | Shoulder Pattern |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Length (in) | 13.25 |
| Thread Size | 1 in |
| Thread Type | Machine/UNC |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 9 in |
| Thread Length | 4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | TAA Compliant |
| Working Load Limit (lb) | 10,000 |
| Eye Inside Diameter (in) | 2 in |
| Manufacturer Part Number | 08554 0 |
| Eye Outside Diameter (in) | 3-3/4 |

## Description

Chicago Hardware Eye Bolt, Shoulder Pattern, Imperial, 1 in, 9 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, Hot Dipped Galvanized, 2 in Inside Eye dia, 3-3/4 in Outside Eye dia, UNC, 13-1/4 in Overall Length, Working Load: 10000 lb, 4 in Thread Length.

Features

- Machine thread eye bolts are threaded national course before galvanizing and assembled with hex nuts tapped oversize

- Loads are based on a safety factor of 5 to 1

- When tested all eye bolts are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension

- 1-3/4 in outside shoulder

- 5/16 in Thick at shoulder
