# Chicago Hardware 08068 2 Regular Pattern Eye Bolt, 1/2 in, 6 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel, Hot Dipped Galvanized

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT43095
**MPN:** 08068 2
**Price:** $11.04 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-08068-2

## Features

- Machine thread eye bolts are threaded national course before galvanizing and assembled with hex nuts tapped oversize
- Loads are based on a safety factor of 5 to 1
- When tested all eye bolts are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441080682 |
| Type | Regular Pattern |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Length (in) | 8 |
| Thread Size | 1/2 in |
| Thread Type | Machine |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 6 in |
| Thread Length | 3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | TAA Compliant |
| Working Load Limit (lb) | 2,200 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1 in |
| Manufacturer Part Number | 08068 2 |
| Eye Outside Diameter (in) | 2 |

## Description

Chicago Hardware Eye Bolt, Regular Pattern, Imperial, 1/2 in Thread, 6 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, Hot Dipped Galvanized, 1 in ID Eye, 2 in OD Eye, Machine Thread, 8 in Overall Length, 2200 lb Working Load, 3 in Thread Length.

Features

- Machine thread eye bolts are threaded national course before galvanizing and assembled with hex nuts tapped oversize

- Loads are based on a safety factor of 5 to 1

- When tested all eye bolts are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension
