# Chicago Hardware 08005 7 Regular Pattern Eye Bolt, 1/4 in, 2 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel, Hot Dipped Galvanized

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT43000
**MPN:** 08005 7
**Price:** $4.92 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-08005-7

## Features

- Machine thread eye bolts are threaded national course before galvanizing and assembled with hex nuts tapped oversize
- Loads are based on a safety factor of 5 to 1
- When tested all eye bolts are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441080057 |
| Type | Regular Pattern |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Length (in) | 3 |
| Thread Size | 1/4 in |
| Thread Type | Machine |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 2 in |
| Thread Length | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | TAA Compliant |
| Working Load Limit (lb) | 500 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1/2 in |
| Manufacturer Part Number | 08005 7 |
| Eye Outside Diameter (in) | 1 |

## Description

Chicago Hardware Eye Bolt, Regular Pattern, Imperial, 1/4 in Thread, 2 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, Hot Dipped Galvanized, 1/2 in ID Eye, 1 in OD Eye, Machine Thread, 3 in Overall Length, 500 lb Working Load, 1-1/2 in Thread Length.

Features

- Machine thread eye bolts are threaded national course before galvanizing and assembled with hex nuts tapped oversize

- Loads are based on a safety factor of 5 to 1

- When tested all eye bolts are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension
