# Campbell® 5412035 C-419-G Screw Pin Anchor Shackle, 12 ton WLL, 1-1/4 in dia, 1-3/8 in Pin dia, Galvanized

**Brand:** [CAMPBELL](https://maxsupplyco.com/brands/CAMPBELL)
**SKU:** FIT61557
**MPN:** 5412035
**Price:** $113.51 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/campbell-5412035

## Features

- Working load limit, size, manufacture name, date code and USA permanently marked on each shackle
- Statistically tested for impact resistance, tensile strength, hardness, ductility and fatigue
- 419 series shackles meet or exceed all manufacturing requirements of the ASME B30.26 "rigging hardware", these include the material ductility requirement (Section 26-1.1.2), the design factor requirement (Section 26.1.2), the identification requirement (Section 26-1.5.1) and the effective temperature range (Section 26-1.6.1), the shackles can be proof tested in accordance with Section 26-1.4
- 6:1 design factor
- Pins and bolts are heat treated and made of alloy steel
- Working load limit permanently shown on every shackle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 020418076398 |
| Brands | CAMPBELL |
| Series | 419 |
| Width (in) | 6.5 |
| Height (in) | 3 |
| Inner Width | 3-1/4 in |
| Length (in) | 8 |
| Inner Length | 4-1/2 in |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Opening Size | 2 in |
| Pin Diameter | 1-3/8 in |
| Shackle Size | 1-1/4 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 3 |
| Manufacturer Part Number | 5412035 |
| Working Load Limit (ton) | 12 |

## Description

Campbell® screw pin anchor shackle, series: C-419-G, 12 ton working load limit, 1-1/4 in, 1-3/8 in pin dia, screw pin, 4-1/2 in inner length, 3-1/4 in inner width, 2 in opening, 3 in eye outer size, drop forged carbon steel body, alloy steel pin, galvanized.

Features

- Working load limit, size, manufacture name, date code and USA permanently marked on each shackle

- Statistically tested for impact resistance, tensile strength, hardness, ductility and fatigue

- 419 series shackles meet or exceed all manufacturing requirements of the ASME B30.26 "rigging hardware", these include the material ductility requirement (Section 26-1.1.2), the design factor requirement (Section 26.1.2), the identification requirement (Section 26-1.5.1) and the effective temperature range (Section 26-1.6.1), the shackles can be proof tested in accordance with Section 26-1.4

- 6:1 design factor

- Pins and bolts are heat treated and made of alloy steel

- Working load limit permanently shown on every shackle
