# Campbell® 5411835 C-419-G Screw Pin Anchor Shackle, 9.5 ton WLL, 1-1/8 in dia, 1-1/4 in Pin dia, Galvanized

**Brand:** [CAMPBELL](https://maxsupplyco.com/brands/CAMPBELL)
**SKU:** FIT61556
**MPN:** 5411835
**Price:** $95.89 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/campbell-5411835

## Features

- Working load limit, size, manufacture name, date code and USA permanently marked on each shackle
- Statistically tested for impact resistance, tensile strength, hardness, ductility and fatigue
- 419 series shackles meet or exceed all manufacturing requirements of the ASME B30.26 "rigging hardware", these include the material ductility requirement (Section 26-1.1.2), the design factor requirement (Section 26.1.2), the identification requirement (Section 26-1.5.1) and the effective temperature range (Section 26-1.6.1), the shackles can be proof tested in accordance with Section 26-1.4
- 6:1 design factor
- Pins and bolts are heat treated and made of alloy steel
- Working load limit permanently shown on every shackle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 020418076374 |
| Brands | CAMPBELL |
| Series | 419 |
| Width (in) | 6 |
| Height (in) | 2.5 |
| Inner Width | 2-15/16 in |
| Length (in) | 7.5 |
| Inner Length | 4-1/4 in |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Opening Size | 1-13/16 in |
| Pin Diameter | 1-1/4 in |
| Shackle Size | 1-1/8 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 2-5/8 |
| Manufacturer Part Number | 5411835 |
| Working Load Limit (ton) | 9.5 |

## Description

Campbell® screw pin anchor shackle, series: C-419-G, 9.5 ton working load limit, 1-1/8 in, 1-1/4 in pin dia, screw pin, 4-1/4 in inner length, 2-15/16 in inner width, 1-13/16 in opening, 2-5/8 in eye outer size, drop forged carbon steel body, alloy steel pin, galvanized.

Features

- Working load limit, size, manufacture name, date code and USA permanently marked on each shackle

- Statistically tested for impact resistance, tensile strength, hardness, ductility and fatigue

- 419 series shackles meet or exceed all manufacturing requirements of the ASME B30.26 "rigging hardware", these include the material ductility requirement (Section 26-1.1.2), the design factor requirement (Section 26.1.2), the identification requirement (Section 26-1.5.1) and the effective temperature range (Section 26-1.6.1), the shackles can be proof tested in accordance with Section 26-1.4

- 6:1 design factor

- Pins and bolts are heat treated and made of alloy steel

- Working load limit permanently shown on every shackle
