# DeWALT® Guaranteed Tough® High Impact Carbide™ DW5480 4-Cutter Masonry Drill Bit, 1 in Drill Bit, 25/64 in SDS-Plus® Shank

**Brand:** [BLACK+DECKER](https://maxsupplyco.com/brands/BLACK%2BDECKER)
**SKU:** TCU16945
**MPN:** DW5480
**Price:** $54.28 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/black-decker-dw5480

## Features

- High impact tip for maximum durability and long life
- Enlongated four flute design for faster drilling
- Open head desgin for faster material removal
- For all brands electric and cordless SDS plus rotary hammers including DeWALT®, Bosch and Hilti®

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911037297 |
| Type | 4-Cutter |
| Color | Silver |
| Brands | BLACK+DECKER |
| Material | Carbide |
| Point Type | Rock Carbide® |
| Shank Type | SDS-Plus® |
| Width (in) | 1 |
| Height (in) | 21.25 |
| Length (in) | 18 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 16 in |
| Overall Length | 18 in |
| Arbor/Shank Size | 25/64 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Size Fraction (in) | 1 |
| Manufacturer Part Number | DW5480 |

## Description

DeWALT® Guaranteed Tough® High Impact Carbide™ Masonry Drill Bit, 4-Cutter, 1 in Drill Bit, 18 in Overall Length, 16 in Cutting Depth, 4 Flutes, Spiral Flute, 16 in Flute Length, 25/64 in Shank, SDS-Plus® Shank, Rock Carbide® Point, Right Hand Cutting Direction, Carbide Cutting Edge, Carbide, Silver, Applicable Materials: Concrete and Masonry.

Features

- High impact tip for maximum durability and long life

- Enlongated four flute design for faster drilling

- Open head desgin for faster material removal

- For all brands electric and cordless SDS plus rotary hammers including DeWALT®, Bosch and Hilti®
