# DeWALT® DW5230 2-Cutter Premium Percussion Masonry Drill Bit, 3/8 in Drill Bit, 3/8 in Round with 3-Flat Shank, 4 in D Cutting

**Brand:** [BLACK+DECKER](https://maxsupplyco.com/brands/BLACK%2BDECKER)
**SKU:** TCU17239
**MPN:** DW5230
**Price:** $5.02 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/black-decker-dw5230

## Features

- 2 cutter carbide tip maximizes carbide surface contact for longer bit life
- 4-flute design cleans debris out for fast, efficient drilling
- 3-flats on shank eliminate bit slipping in chuck
- For use with electric or cordless hammer drills
- General contractors, electricians, mechanical contractors, shutters, gutters, railings and duct work installation

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028874052307 |
| Type | 2-Cutter Premium Percussion |
| Brands | BLACK+DECKER |
| Finish | Bright |
| Material | Carbide |
| Point Type | Rock Carbide |
| Shank Type | Round with 3-Flat |
| Width (in) | 1.88 |
| Height (in) | 0.4 |
| Length (in) | 8.75 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 4 in |
| Overall Length | 6 in |
| Arbor/Shank Size | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Size Fraction (in) | 3/8 |
| Manufacturer Part Number | DW5230 |

## Description

DeWALT® Masonry Drill Bit, 2-Cutter Premium Percussion, 3/8 in Drill Bit, 6 in Overall Length, 4 in Cutting Depth, 4 Flutes, 4 in Flute Length, 3/8 in Shank, Round with 3-Flat Shank, Rock Carbide Point, Right Hand Cutting Direction, Carbide Cutting Edge, Carbide, Bright, Applicable Materials: Artificial Stone, Concrete, Masonry and Rock.

Features

- 2 cutter carbide tip maximizes carbide surface contact for longer bit life

- 4-flute design cleans debris out for fast, efficient drilling

- 3-flats on shank eliminate bit slipping in chuck

- For use with electric or cordless hammer drills

- General contractors, electricians, mechanical contractors, shutters, gutters, railings and duct work installation
