# DeWALT® DW5227B25 Premium Percussion Hammer Drill Bit, 5/32 in Drill Bit, 1/4 in Round with 3-Flat Shank, 4 in D Cutting, 6 in OAL

**Brand:** [BLACK+DECKER](https://maxsupplyco.com/brands/BLACK%2BDECKER)
**SKU:** TCU17225
**MPN:** DW5227B25
**Price:** $2.21 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/black-decker-dw5227b25

## Features

- Rock Carbide™ tip maximizes carbide surface contact for longer bit life
- 4-flute design cleans debris out for fast, efficient drilling
- 3-flats on shank eliminate bit slipping in chuck
- Unique flute design efficiently removes dust and reduces binding
- For all brands electric and cordless hammer drills including DeWALT®, Bosch and Hilti®
- Applicable materials: masonry, concrete, rock and artificial stone

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028874352278 |
| Type | Premium Percussion |
| Color | Silver |
| Brands | BLACK+DECKER |
| Finish | Bright |
| Material | Carbide |
| Point Type | Rock Carbide® |
| Shank Type | Flat/Round |
| Length (in) | 4 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 4 in |
| Overall Length | 6 in |
| Arbor/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Size Fraction (in) | 5/32 |
| Manufacturer Part Number | DW5227B25 |

## Description

DeWALT® Hammer Drill Bit, Premium Percussion, 5/32 in Drill Bit, 6 in Overall Length, 4 in Cutting Depth, 4 Flutes, Spiral Flute, 4 in Flute Length, 1/4 in Shank, Round with 3-Flat Shank, Rock Carbide Point, Right Hand Cutting Direction, Carbide Cutting Edge, Carbide, Bright, Silver.

Features

- Rock Carbide™ tip maximizes carbide surface contact for longer bit life

- 4-flute design cleans debris out for fast, efficient drilling

- 3-flats on shank eliminate bit slipping in chuck

- Unique flute design efficiently removes dust and reduces binding

- For all brands electric and cordless hammer drills including DeWALT®, Bosch and Hilti®

- Applicable materials: masonry, concrete, rock and artificial stone
