# DeWALT® DW5222B25 Premium Percussion Hammer Drill Bit, 3/16 in Drill Bit, 3/16 in Round with 3-Flat Shank, 2 in D Cutting, 3 in OAL

**Brand:** [BLACK+DECKER](https://maxsupplyco.com/brands/BLACK%2BDECKER)
**SKU:** TCU17205
**MPN:** DW5222B25
**Price:** $1.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/black-decker-dw5222b25

## Features

- Rock Carbide™ tip maximizes carbide surface contact for longer bit life
- 4-flute design cleans debris out for fast, efficient drilling
- 3-flats on shank eliminate bit slipping in chuck
- For use with electric or cordless hammer drills
- For all brands electric and cordless hammer drills including DeWALT®, Bosch and Hilti®
- Applicable materials: masonry, concrete, rock and artificial stone

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028874252226 |
| Type | Premium Percussion |
| Color | Silver |
| Brands | BLACK+DECKER |
| Finish | Bright |
| Material | Carbide |
| Point Type | Rock Carbide® |
| Shank Type | Flat/Round |
| Length (in) | 3 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 2 in |
| Overall Length | 3 in |
| Arbor/Shank Size | 3/16 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Size Fraction (in) | 3/16 |
| Manufacturer Part Number | DW5222B25 |

## Description

DeWALT® Hammer Drill Bit, Premium Percussion, 3/16 in Drill Bit, 3 in Overall Length, 2 in Cutting Depth, 4 Flutes, Spiral Flute, 2 in Flute Length, 3/16 in Shank, Round with 3-Flat Shank, Rock Carbide Point, Right Hand Cutting Direction, Carbide Cutting Edge, Carbide, Bright, Silver.

Features

- Rock Carbide™ tip maximizes carbide surface contact for longer bit life

- 4-flute design cleans debris out for fast, efficient drilling

- 3-flats on shank eliminate bit slipping in chuck

- For use with electric or cordless hammer drills

- For all brands electric and cordless hammer drills including DeWALT®, Bosch and Hilti®

- Applicable materials: masonry, concrete, rock and artificial stone
