# BBI® 847318 Partially Threaded Cap Screw, 1/2-13, 4 in L Under Head, 5 Grade, Medium Carbon Steel

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS22060
**MPN:** 847318
**Price:** $0.94 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-847318

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Partially Threaded |
| Grade | 5 |
| Brands | BBI |
| Material | Medium Carbon Steel |
| Head Size | 5/16 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 1/2 in - 13 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B18.2.1ASTM B633 |
| Minimum Thread Length | 1-1/4 in |
| Manufacturer Part Number | 847318 |

## Description

BBI® Cap Screw, Partially Threaded, Imperial, 1/2-13 Thread, 4 in Length Under Head, 5 Grade, Medium Carbon Steel, Zinc CR+3, UNC Thread, 5/16 in H Head, Hex Head, 120000 psi Tensile Strength, Material Specification: ASTM B633, 1/2 in Shank, 25 to 34 HRC Hardness.
