# BBI® 847096 Partially Threaded Cap Screw, 5/16-18, 3-1/2 in L Under Head, 5 Grade, Medium Carbon Steel

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS21600
**MPN:** 847096
**Price:** $0.62 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-847096

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Partially Threaded |
| Grade | 5 |
| Brands | BBI |
| Material | Medium Carbon Steel |
| Head Size | 13/64 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 5/16 in - 18 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B18.2.1ASTM B633 |
| Minimum Thread Length | 7/8 in |
| Manufacturer Part Number | 847096 |

## Description

BBI® Cap Screw, Partially Threaded, Imperial, 5/16-18 Thread, 3-1/2 in Length Under Head, 5 Grade, Medium Carbon Steel, Zinc CR+3, UNC Thread, 13/64 in H Head, Hex Head, 120000 psi Tensile Strength, Material Specification: ASTM B633, 5/16 in Shank, 25 to 34 HRC Hardness.
