# BBI® 503220 Heavy Partially Threaded Structural Bolt, 3/4-10, 2 in L Under Head, Medium Carbon Steel, Plain

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS70165
**MPN:** 503220
**Price:** $2 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-503220

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Heavy Partially Threaded |
| Brands | BBI |
| Material | Medium Carbon Steel |
| Head Size | 0.483 in |
| Drive Size | 0.483 in |
| Drive Type | Hex |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 3/4 in - 10 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Thread Length | 1.38 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B18.2.6ASTM A325 Type 1 |
| Manufacturer Part Number | 503220 |

## Description

BBI® Structural Bolt, Heavy Partially Threaded, Imperial, 3/4-10 Thread, 2 in Length Under Head, Medium Carbon Steel, Plain, 1.38 in Thread Length, Material Specification: ASTM A325 Type 1, 120000 psi Tensile Strength, 24 to 35 HRC Hardness, Hex Head, 0.483 in Drive, UNC Thread, 0.483 in Head, Hex Drive, 0.768 in Shank.
