# BBI® 455602 Partially Threaded Cap Screw, 7/8-9, 5-1/2 in L Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake CR+6

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS31192
**MPN:** 455602
**Price:** $7.41 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-455602

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Partially Threaded |
| Grade | 8 |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Head Size | 35/64 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 7/8 in - 9 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1ASTM B633-Fe/Zn5 Type 2 |
| Minimum Thread Length | 2 in |
| Manufacturer Part Number | 455602 |

## Description

BBI® Cap Screw, Partially Threaded, Imperial, 7/8-9 Thread, 5-1/2 in Length Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake CR+6, UNC Thread, 35/64 in H Head, Hex Head, 150000 psi Tensile Strength, Material Specification: ASTM B633-Fe, Zn5 Type 2, 7/8 in Shank, 33 to 39 HRC Hardness.
