# BBI® 455256 Fully Threaded Cap Screw, 7/16-20, 1-1/4 in L Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake CR+6

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS29471
**MPN:** 455256
**Price:** $0.39 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-455256

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Fully Threaded |
| Grade | 8 |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Head Size | 9/32 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 7/16 in - 20 |
| Thread Type | UNF |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1ASTM B633-Fe/Zn5 Type 2 |
| Minimum Thread Length | 1-1/8 in |
| Manufacturer Part Number | 455256 |

## Description

BBI® Cap Screw, Fully Threaded, Imperial, 7/16-20 Thread, 1-1/4 in Length Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake CR+6, UNF Thread, 9/32 in H Head, Hex Head, 150000 psi Tensile Strength, Material Specification: ASTM B633-Fe, Zn5 Type 2, 33 to 39 HRC Hardness.
