# BBI® 455147 Fully Threaded Cap Screw, 1-1/4-7, 2-1/2 in L Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake CR+6

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS80610
**MPN:** 455147
**Price:** $11.34 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-455147

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Fully Threaded |
| Grade | 8 |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Head Size | 25/32 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 1-1/4 in - 7 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1ASTM B633-Fe/Zn5 Type 2 |
| Minimum Thread Length | 2-3/4 in |
| Manufacturer Part Number | 455147 |

## Description

BBI® Cap Screw, Fully Threaded, series: 455, Imperial, 1-1/4-7, 2-1/2 in Length Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake Cr+6, UNC Thread, 25/32 in H Head, Hex Head, 150000 psi Tensile, ASTM B633-FE, Zn5 Type 2, 2-3/4 in Minimum Thread Length, 1-1/4 in Shank, 33 to 39 HRC Hardness.
