# BBI® 454620 Fully Threaded Cap Screw, 7/8-14, 2 in L Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Brake CR+3

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS92820
**MPN:** 454620
**Price:** $4.34 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-454620

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662403338489 |
| Type | Fully Threaded |
| Grade | 8 |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Head Size | 35/64 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 7/8 in - 14 |
| Thread Type | UNF |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1 |
| Minimum Thread Length | 2 in |
| Manufacturer Part Number | 454620 |

## Description

BBI® Cap Screw, Fully Threaded, series: 454, Imperial, 7/8-14, 2 in Length Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake Cr+3, UNF Thread, 35/64 in H Head, Hex Head, 2 in Minimum Thread Length, 7/8 in Shank.
