# BBI® 454510 Fully Threaded Cap Screw, 3/4-10, 2-1/4 in L Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Brake CR+3

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS90820
**MPN:** 454510
**Price:** $2.86 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-454510

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662403337888 |
| Type | Fully Threaded |
| Grade | 8 |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Head Size | 15/32 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 3/4 in - 10 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1 |
| Minimum Thread Length | 1-3/4 in |
| Manufacturer Part Number | 454510 |

## Description

BBI® Cap Screw, Fully Threaded, series: 454, Imperial, 3/4-10, 2-1/4 in Length Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake Cr+3, UNC Thread, 15/32 in H Head, Hex Head, 1-3/4 in Minimum Thread Length, 3/4 in Shank.
