# BBI® 454198 Partially Threaded Cap Screw, 3/8-24, 3 in L Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Brake CR+3

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS92340
**MPN:** 454198
**Price:** $0.78 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-454198

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662403336027 |
| Type | Partially Threaded |
| Grade | 8 |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Head Size | 15/64 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 3/8 in - 24 |
| Thread Type | UNF |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1 |
| Minimum Thread Length | 1 in |
| Manufacturer Part Number | 454198 |

## Description

BBI® Cap Screw, Partially Threaded, series: 454, Imperial, 3/8-24, 3 in Length Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake Cr+3, UNF Thread, 15/64 in H Head, Hex Head, 1 in Minimum Thread Length, 3/8 in Shank.
