# BBI® 452786 Partially Threaded Cap Screw, 1-1/4-7, 6 in L Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Plain

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS91210
**MPN:** 452786
**Price:** $22.05 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-452786

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Partially Threaded |
| Grade | 8 |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Head Size | 25/32 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 1-1/4 in - 7 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B18.2.1 |
| Minimum Thread Length | 2-3/4 in |
| Manufacturer Part Number | 452786 |

## Description

BBI® Cap Screw, Partially Threaded, series: 452, Imperial, 1-1/4-7, 6 in Length Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Plain, UNC Thread, 25/32 in H Head, Hex Head, 150000 psi Tensile, 2-3/4 in Minimum Thread Length, 1-1/4 in Shank, 33 to 39 HRC Hardness.
