# BBI® 451598 Partially Threaded Cap Screw, 9/16-18, 5 in L Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Plain

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS88308
**MPN:** 451598
**Price:** $2.33 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-451598

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Partially Threaded |
| Grade | 8 |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Head Size | 23/64 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 9/16 in - 18 |
| Thread Type | UNF |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ANSI B18.2.1-1996SAE J429 |
| Minimum Thread Length | 1-3/8 in |
| Manufacturer Part Number | 451598 |

## Description

BBI® Cap Screw, Partially Threaded, Imperial, 9/16-18 Thread, 5 in Length Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Plain, UNF Thread, 23/64 in H Head, Hex Head, 150000 psi Tensile Strength, Material Specification: SAE J429, 9/16 in Shank, 33 to 39 HRC Hardness.
