# BBI® 451154 Partially Threaded Cap Screw, 3/4-16, 8 in L Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Plain

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS88343
**MPN:** 451154
**Price:** $10.84 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-451154

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662403654138 |
| Type | Partially Threaded |
| Grade | 8 |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Head Size | 15/32 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 3/4 in - 16 |
| Thread Type | UNF |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ANSI B18.2.1-1996SAE J429 |
| Minimum Thread Length | 2 in |
| Manufacturer Part Number | 451154 |

## Description

BBI® Cap Screw, Partially Threaded, Imperial, 3/4-16 Thread, 8 in Length Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Plain, UNF Thread, 15/32 in H Head, Hex Head, 150000 psi Tensile Strength, Material Specification: SAE J429, 3/4 in Shank, 33 to 39 HRC Hardness.
