# BBI® 400526 Partially Threaded Cap Screw, 3/4-10, 4-1/2 in L Under Head, A2 (18-8) Grade, SS

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** SFA10880
**MPN:** 400526
**Price:** $5.92 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-400526

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Partially Threaded |
| Grade | A2 (18-8) |
| Brands | BBI |
| Material | Stainless Steel |
| Head Size | 15/32 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 3/4 in - 10 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1 2010ASTM CertifiedSAE J429ISO CertifiedDIN StandardASTM F593 |
| Minimum Thread Length | 1-3/4 in |
| Manufacturer Part Number | 400526 |

## Description

BBI® Cap Screw, Partially Threaded, Imperial, 3/4-10 Thread, 4-1/2 in Length Under Head, A2 (18-8) Grade, Stainless Steel, UNC Thread, 15/32 in H Head, Hex Head, Material Specification: ASTM F593, 3/4 in Shank.
