# BBI® 400242 Partially Threaded Cap Screw, 7/16-14, 4 in L Under Head, A2 (18-8) Grade, SS

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** SFA10412
**MPN:** 400242
**Price:** $2.27 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-400242

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Partially Threaded |
| Grade | A2 (18-8) |
| Brands | BBI |
| Material | Stainless Steel |
| Head Size | 9/32 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 7/16 in - 14 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1 2010ASTM CertifiedSAE J429ISO CertifiedDIN StandardASTM F593 |
| Minimum Thread Length | 1-1/8 in |
| Manufacturer Part Number | 400242 |

## Description

BBI® Cap Screw, Partially Threaded, Imperial, 7/16-14 Thread, 4 in Length Under Head, A2 (18-8) Grade, Stainless Steel, UNC Thread, 9/32 in H Head, Hex Head, Material Specification: ASTM F593, 7/16 in Shank.
