# BBI® 400220 Fully Threaded Cap Screw, 7/16-14, 1-1/4 in L Under Head, A2 (18-8) Grade, SS

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** SFA10401
**MPN:** 400220
**Price:** $0.77 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-400220

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Fully Threaded |
| Grade | A2 (18-8) |
| Brands | BBI |
| Material | Stainless Steel |
| Head Size | 9/32 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 7/16 in - 14 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1 2010ASTM CertifiedSAE J429ISO CertifiedDIN StandardASTM F593 |
| Minimum Thread Length | 1-1/8 in |
| Manufacturer Part Number | 400220 |

## Description

BBI® Cap Screw, Fully Threaded, series: 400, Imperial, 7/16-14, 1-1/4 in Length Under Head, A2 (18-8) Grade, Stainless Steel, UNC Thread, 9/32 in H Head, Hex Head, ASTM F593, 1-1/8 in Minimum Thread Length, 7/16 in Shank.
