# BBI® 400134 Fully Threaded Cap Screw, 3/8-16, 3/4 in L Under Head, A2 (18-8) Grade, SS

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** SFA10250
**MPN:** 400134
**Price:** $0.30 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-400134

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Fully Threaded |
| Grade | A2 (18-8) |
| Brands | BBI |
| Material | Stainless Steel |
| Head Size | 15/64 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 3/8 in - 16 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASTM F593 |
| Minimum Thread Length | 1 in |
| Manufacturer Part Number | 400134 |

## Description

BBI® Cap Screw, Fully Threaded, series: 400, Imperial, 3/8-16, 3/4 in Length Under Head, A2 (18-8) Grade, Stainless Steel, UNC Thread, 15/64 in H Head, Hex Head, ASTM F593, 1 in Minimum Thread Length, 3/8 in Shank.
