# BBI® 400018 Partially Threaded Cap Screw, 1/4-20, 2 in L Under Head, A2 (18-8) Grade, SS

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** SFA10060
**MPN:** 400018
**Price:** $0.43 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-400018

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Partially Threaded |
| Grade | A2 (18-8) |
| Brands | BBI |
| Material | Stainless Steel |
| Head Size | 5/32 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 1/4 in - 20 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1 2010ASTM CertifiedSAE J429ISO CertifiedDIN StandardASTM F593 |
| Minimum Thread Length | 3/4 in |
| Manufacturer Part Number | 400018 |

## Description

BBI® Cap Screw, Partially Threaded, Imperial, 1/4-20 Thread, 2 in Length Under Head, A2 (18-8) Grade, Stainless Steel, UNC Thread, 5/32 in H Head, Hex Head, Material Specification: ASTM F593, 1/4 in Shank.
