# BBI® 390280 Flat Washer, 7/8 in ID x 2 in OD, 0.105 in Thick

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** SFA11285
**MPN:** 390280
**Price:** $0.73 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-390280

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | BBI |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Thickness | 0.105 in |
| Height (in) | 2 |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Inside Diameter | 7/8 in |
| Outside Diameter | 2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSIASTMDINSAE |
| Manufacturer Part Number | 390280 |

## Description

BBI® Flat Washer, series: 390, 7/8 in Inside dia, 2 in Outside dia, 0.105 in Thickness, 304 Stainless Steel, Material Grade: A2(18-8).
