# BBI® 349012 Regular Split Lock Washer, 5/8 in Nominal, Alloy Steel

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS29040
**MPN:** 349012
**Price:** $0.09 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-349012

## Features

- A coiled, hardened, split circular washer with a slightly trapezoidal wire section

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Regular |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Thickness | 0.156 in |
| Height (in) | 1.073 |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Nominal Size | 5/8 in |
| Inside Diameter | 25/39 in |
| Outside Diameter | 1-4/57 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B18.21.1 |
| Manufacturer Part Number | 349012 |

## Description

BBI® Split Lock Washer, Regular, Imperial, 5/8 in Nominal, Alloy Steel, Zinc CR+3, 0.641 in ID, 1.073 in OD, 0.156 in Thickness.

Features

- A coiled, hardened, split circular washer with a slightly trapezoidal wire section
