# BBI® 349008 Regular Split Lock Washer, 3/8 in Nominal, Alloy Steel

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS29000
**MPN:** 349008
**Price:** $0.02 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-349008

## Features

- A coiled, hardened, split circular washer with a slightly trapezoidal wire section

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Regular |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Thickness | 0.094 in |
| Height (in) | 0.68 |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Inside Diameter | 5/13 in |
| Outside Diameter | 17/25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B18.21.1 |
| Manufacturer Part Number | 349008 |

## Description

BBI® Split Lock Washer, Regular, Imperial, 3/8 in Nominal, Alloy Steel, Zinc CR+3, 0.385 in ID, 0.68 in OD, 0.094 in Thickness.

Features

- A coiled, hardened, split circular washer with a slightly trapezoidal wire section
