# BBI® 349007 Regular Split Lock Washer, 5/16 in Nominal, Alloy Steel

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS28990
**MPN:** 349007
**Price:** $0.02 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-349007

## Features

- A coiled, hardened, split circular washer with a slightly trapezoidal wire section

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Regular |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Thickness | 0.078 in |
| Height (in) | 0.583 |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Nominal Size | 5/16 in |
| Inside Diameter | 19/59 in |
| Outside Diameter | 29/50 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B18.21.1 |
| Manufacturer Part Number | 349007 |

## Description

BBI® Split Lock Washer, Regular, Imperial, 5/16 in Nominal, Alloy Steel, Zinc CR+3, 0.322 in ID, 0.583 in OD, 0.078 in Thickness.

Features

- A coiled, hardened, split circular washer with a slightly trapezoidal wire section
