# BBI® 042224 Partially Threaded Cap Screw, 7/16-14, 1-3/4 in L Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake CR+6

**Brand:** [BBI](https://maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS31079
**MPN:** 042224
**Price:** $0.44 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/bbi-042224

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Partially Threaded |
| Grade | 8 |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Head Size | 9/32 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 7/16 in - 14 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Minimum Thread Length | 1-1/8 in |
| Manufacturer Part Number | 042224 |

## Description

BBI® Cap Screw, Partially Threaded, Imperial, 7/16-14 Thread, 1-3/4 in Length Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake CR+6, UNC Thread, 9/32 in H Head, Hex Head, 150000 psi Tensile Strength, 7/16 in Shank, 33 to 39 HRC Hardness.
