# 3M™ 7000120459 Nut Disc Pad Hub, 2-1/2 in W dia, for use with 4 to 9 in Face Plate and Right Angle Grinder

**Brand:** [3M](https://maxsupplyco.com/brands/3M)
**SKU:** ABR33599
**MPN:** 7000120459
**Price:** $26.12 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/3m-company-00051144887439

## Features

- Threaded metal insert fits onto standard rotary sander or right angle grinder
- Rigid hub provides firm support for fiber disc face plate
- Versatile hub holds fiber disc face plates of all densities

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 051144887439 |
| Type | Retainer Nut |
| Color | Black |
| Brands | 3M |
| Diameter | 2-1/2 in |
| Width (in) | 2.5 |
| Height (in) | 2.5 |
| Length (in) | 12.3 |
| Thread Size | 5/8 in - 11 External x 5/8 in - 11 Internal |
| Manufacturer | 3M |
| Package Quantity | 10/Each |
| Suitable For Use With | Right Angle Grinders with 5/8-11 EXT Short Shafts, 4 to 9 in Face Plates |
| Manufacturer Part Number | 7000120459 |

## Description

3M™ nut disc pad hub, 2-1/2 in W dia, for use with: 4 to 9 in face plate and right angle grinder with 5/8-11 EXT short shaft.

Features

- Threaded metal insert fits onto standard rotary sander or right angle grinder

- Rigid hub provides firm support for fiber disc face plate

- Versatile hub holds fiber disc face plates of all densities
